موسیقی درمانی


خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.  رسول اکرم (ص)
ادیان و نژادها بی‌شمارند  اما زبان و روح یکی است، زبان عشق. موسیقی نوعی زبان عشق است.


انسان و موسیقی

کاربرد موسیقی برای درک زیبایی و سلامت زندگی اجتناب ناپذیر است

از بدو خلقت انسان، نیازهای متنوعی (اعم از جسمی و روانی) با او همراه بوده  که برای برآورده ساختن این نیازها سازگاری با محیطش به ابزارهایی نیاز داشته است.

هنر به عنوان یکی از وسایل اولیه سازگاری بشر در خدمت نیازهای کمال جویی و زیبا طلبی و از طرف دیگر، آرامبخش ناراحتی ها و سختی‌های زندگی او بوده است. موسیقی شکلی از هنر است که احساس، عاطفه، ادراک و شناخت انسان را بدون نیاز به تکلم و زبان منتقل می‌کند.

استفاده بشر از موسیقی، امری آسان و قابل دسترس بوده است، چون ریتم و ملودی، به عنوان دو رکن اساسی موسیقی، در سرشت انسان وجود داشته و از طرفی آواگریها و حرکات ریتمیک نیز نیازی به تکلم نداشته است. از این رو در بیشتر قبایل ابتدایی مراسم و آیینهای مختلف موسیقیایی که وسیله‌ای برای ابراز همبستگی جمعی و از بین بردن ترسها و غمها و ایجاد آرامش و شادی و اراده در بین افراد قبیله بوده برگزار می‌شده است.

موسیقی زبان آرزوها، انتظارها و عواطف بشری است و هر قوم و ملتی بر حسب ویژگیهای عاطفی و فرهنگی خود، موسیقی خاصی دارد. با درک موسیقی، عواطف زیبا، همدردی و تفاهم  بیشتر قلبی میسر خواهد شد.

پژوهشگران توصیه می‌کنند که والدین روزانه یک ساعت برای فرزندان کوچک خود موسیقی پخش کنند. این عمل موجب بهتر شدن وضعیت تغذیه، خواب و افزایش وزن آنها می شود.

 

موسیقی و درمان

از ابتدای تاریخ، بشر از موسیقی برای شفای بیماران استفاده می کرده است.

برای مثال: ریتم طبل ها در مراسم شفابخش جادوگران و درمان گران نقش مهمی داشته است.

ارسطو می گوید: از موسیقی می‌توان در بسیاری از شئون زندگی، تربیت، سرگرمی، درمان، خوشگذرانی و تعدیل احساسات و عواطف استفاده کرد. فارابی موسیقی را با سه خاصیت مطرح می‌ساخت: احساس انگیز، نشاط انگیز، خیال انگیز و یا تحت شرایطی هر سه خصوصیت را دارا می‌باشد.

نغمه‌های موسیقی بر حسب ترکیب فواصل و ریتم دارای ارتعاشات خاصی هستند که با تحریک ارتعاشات سلول های عصبی احساس و انگیزه‌ای را تقویت، تضعیف و یا منتقل می‌سازند.

اگرچه فواید درمان با موسیقی از دورانهای قبل مطرح بوده است، اما تا قبل از اینکه در قرن اخیر به عنوان یک رشته تخصصی شناخته شود خوب معرفی نشده است.

امروزه از تأثیر و فواید موسیقی در مراحل مختلف رشد و زندگی انسان (از دوره جنینی تا سالمندی) گیاهان و جانوران سخن به میان می‌آید، و از تغییرات آن بر روی سیستمهای حسی حرکتی، هیجانی-عاطفی، ترشح غدد، هوشیاری و آگاهی و شناخت فرد بحث می‌شود.

به گفته پژوهشگران مرکز پزشکی نیویورک، شنیدن موسیقی‌های کلاسیک و حتی موسیقی جاز موجب کاهش اضطراب و افزایش تحمل درد بیماران می‌شود. (تنسی ویلیامز)

 

مقدمه‌ای بر موسیقی درمانی

شاید تا کنون مطالبی در روزنامه ها، مجلات، محل کارتان یا در بین مردم درباره "موسیقی درمانی" خوانده یا شنیده باشید. موسیقی درمانی یک رشته جدیدی است و فقط به مدت پنجاه سال است که به عنوان یک تخصص کلاسیک و حرفه ای توسعه پیدا کرده است.

بر طبق تعریفی که " انجمن ملی موسیقی درمانی" (NAMT) ارائه داده است، موسیقی درمانی عبارتست از " کاربرد موسیقی تأمین، حفظ و بهبود سلامت جسمانی و روانی در واقع موسیقی درمانی کاربرد منظم موسیقی است، بطوریکه موسیقی درمانگر مستقیما" در یک محیط درمانی، تغییرات دلخواه را در عواطف و رفتار درمانجو ایجاد می کند...).

به طور خلاصه در موسیقی درمانی  با استفاده از موسیقی، که یک رسانه هنری خلاق است، به افرادی دارای مشکلات گوناگون، به منظور دستیابی به بهداشت روانی و جسمی آنان کمک می‌شود.

موسیقی درمانی در درمان افرادی که ناتوانی‌های مختلفی از جمله عقب ماندگی ذهنی، تأخیر یافتگی رشدی، معلولیت جسمی، بیماری روانی و... داشته اند، به طور موفقیت آمیزی جواب داده است.

موسیقی درمانگر، اهداف و مقاصد را بر اساس نیازهای خاص درمانجو دنبال می‌کند. فنون مختلفی برای پیشبرد این اهداف استفاده می‌شود.برای مثال، آواز خواندن می‌تواند به افراد مبتلاً به بیماری آلزایمر کمک کند تا حافظه دراز مدتشان را به کار اندازند، نواختن آلات موسیقی با همسالان یا درمانگر می تواند مهارتهای میان فردی را افزایش دهد و کارکردهای اجتماعی را بهبود بخشد. از همه مهمتر اینکه افراد احساساتشان را در روشی مطمئن و لذت بخش بوسیله نواختن موسیقی، گوش کردن به موسیقی و رقصیدن به همراه موسیقی بیان می‌کنند.

البته موسیقی درمانی فقط در خدمت افرادی که دارای انواع مختلف ناتوانیها هستند به کار برده نمی‌شود، بلکه در شرایط مختلف پزشکی نیز سودمند است. از جمله کاهش فشار روانی یا درد، زایمان، توانبخشی بیماران سکته ای و مبتلایان به بیماری پایانه (بیماریهایی که علاج ناپذیر و مرگبار هستند، مثل ایدز). مساله عمده که در اینجا برای درمانگر مطرح است کاهش درد و تحمل آن در شیوه درمان است و یا کمک به بیمار برای دستیابی به کارکردهای بهینه.

موسیقی درمانی رشد فزاینده‌ای در کشورهای مختلف جهان و در عرض سالهای اخیر داشته است و کارهای درمانی متعددی توسط موسیقی درمانگران صورت پذیرفته است و این امر تأکید گردیده که اساساً موسیقی در درمان اشخاص مبتلاً به وضعیتهای مختلف پزشکی کارآئی بسیاری دارد.

این مقاله کوتاه به شما یک دید کلی درباره اینکه "موسیقی درمانی چیست؟" ارائه داده است. این مقاله فقط بخش کوچکی از این رشته حرفه‌ای عظیم را معرفی کرده است و به عنوان یک کلیت در این باره نمیتواند نتیجه گیری شود.

 

موسیقی درمانی: موسیقی درمانی چیست؟

در یونان قدیم ارتباط نزدیکی بین موسیقی و شفا وجود داشت. این همبستگی به یکی از خدایان یونان «آپولو» شخصیت و شکل داده است. آپولو هم خدای موسیقی و هم خدای طب بود. یونانیان معتقد بودند که امراض نتیجه عدم هارمونی در وجود فرد است و موسیقی با قدرت روحی و اخلاقی خود می‌تواند با برگرداندن هارمونی و نظم در بدن سلامتی را برای فرد مورد استفاده به ارمغان آورد. گپژوهشهای انجام شده، نشان می‌دهد که غده تالاموس به عنوان مهمترین غده در مغز انسان محرکهای صوتی را به وسیله سیستمهای عصبی دریافت و در کنار حافظه و تخیل به آنها پاسخ می‌دهد.

غده هیپوفیز نیز که از غده تالاموس فرمان دریافت می‌کند به محرکهای صوتی موزون پاسخ می‌دهد، موجب بروز ترشحاتی می‌شود که نتیجه آن آزاد سازی ماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود.

با توجه اینکه مهمترین اثر ماده مزبور، تسکین درد در انسان است به سادگی می‌توان به ارزش موسیقی درمانی که عملاً موجبات آزادسازی ماده آندروفین که علاوه بر تسکین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم می‌سازد، پی برد. تحقیقاتی که توسط کولن در سال هزار و نهصد و نود و دو در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان «سنت جرج» لندن صورت گرفته، نشان می‌دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانی بیماران که در بخش آی ـ سی ـ یو بستری بوده‌اند تاثیر داشته است.

زیرا ثابت شده است که سیستم اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می‌دهد.

موسیقی درمانی یک فرآیند فعال است. در موسیقی درمانی، ما انتظار داریم که موسیقی ما را در برگرفته و در تمام وجودمان جریان پیدا کند. یادتان باشد که از قوه تخیل مغز استفاده کنید.  

به خاطر داشته باشید: «انرژی در پی اندیشه می آید» هر جا که فکر باشد انرژی هم وجود دارد.

 

برای بهتر گوش کردن به موسیقی دو مطلب را به خاطر بسپارید:

1) صدای موسیقی در حدی باشد که شما با آن راحت هستید.

2) خودتان را تسلیم موسیقی کنید.

 

در اینجا به کاربرد مواردی چند از موسیقی درمانی اشاره می‌شود:

کاربرد موسیقی درمانی برای کمک به افراد عقب مانده با حرکات ریتمیک موزیکال می‌توان مهارت در هماهنگیهای حرکتی را بهبود بخشید، اشعار آوازهای مخصوص را می‌توان نوشت که از طریق آن مراحل و روشهای مهارتهای خودیاری مثل لباس پوشیدن و مسواک زدن را یاد بگیرند و به خاطر بسپارند. موزیک تراپیست‌ها، برای اینکه برنامه‌های درمانی و روشهای مؤثر برای در حال جریان ایجاد کنند، باید برنامه ریزی دقیقی را به کار گیرند.

 

کاربرد موسیقی درمانی در نارسائی‌های گفتاری:

افرادی که در ارتباط کلامی مشکل دارند با خواندن آوازها و سرودهای مخصوص می‌توانند در شمرده تلفظ کردن اصوات، گفتار مورد نیاز و مهارت در تشخیص لغات رشد و تمرین کنند. ریتم و صدای موسیقی همچنین می‌تواند تقویت جریان تکلم را در اختلالات گفتاری مانند لکنت زبان آسان سازد.

از موسیقی برای اشخاص زبان پریش (آفازیک) به عنوان روش برای برقراری رابطه کلامی می‌توان استفاده کرد.

 

تکنیک شناخته شده، درمان آوازی ملودیک (Melodic intonation Therepy ( M.I.T:

این تکنیک، در اوایل دهه هفتاد میلادی به عنوان یک روش ترمیمی برای بخشی از مسائل گفتاری بزرگسالان زبان پریش به وجود آمده است. در این روش جملات کوتاه در نمونه‌های ساده آهنگین، با آواز خوانده می‌شود. به موازاتی که بیماران عبارات و جملات را یاد می‌گیرند، آهنگها کمرنگتر و محو می‌شوند، این روش بر پایه این نظریه قرار گرفته که وقتی نیم کره سمت چپ، آسیب می‌بیند می‌توان به وسیله اغراق در آواز (ریتم، با تأکید بیان کردن و جملات ملودیک) با کمک نیم کره راست مغز، تکلم را کمک، تحریک و تسهیل کرد.

 

کاربرد موسیقی درمانی در درمان معلولیتهای ارتوپدی:

بنابر نظر «رودنبرگ» (هزار و نهصد و هشتاد و دو) از موسیقی می‌توان در چند منظور درمانی برای معلولین ارتوپدی استفاده کرد:

1)  کاهش حواس پرتی

2) رهایی از تنش ها و حساسیتهای شدید

3)  تقویت تمرینهای عضلانی

4) افزایش احساس ارزش شخصی

فعالیتهای مختلف موسیقی درمانی می‌تواند جهت بهبود وضعیت مفاصل و ماهیچه‌ها و افزایش هماهنگی حرکات آنها کمک کرد. مثلاً نواختن سازهای انتخاب شده با شیوه‌های مخصوص می‌تواند تحرک و استقامت مفاصل را افزایش دهد و با هماهنگی قسمت‌هایی از بدن را بهبود بخشد. مثلاً نواختن پیانو برای حرکت و خم کردن و کشش انگشتها و از ریتم سازها برای افزایش دامنه حرکات و منبعی برای الگوهای حرکتی.

از نواختن ساز دهنی برای کنترل بهتر دستها و هماهنگی آن با دهان و تقویت ظرفیتهای حیاتی می‌توان استفاده کرد. یکی دیگر از منافع یادگیری نواختن ساز برای معلولین، احساس کامیابی و رضایت است. نواختن ساز، احساس ارزش شخصی را افزایش می‌دهد و اگر به صورت گروهی نواخته شود، رشد اجتماعی شان تقویت خواهد شد.

 

کاربرد موسیقی درمانی در درمان سالمندان:

سالمندی معمولاً با درجاتی از زوال کارکرد جسمی و ذهنی همراه است. که این درجات در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر افراد مسن خصوصاً آنهایی که در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند، علائمی از اختلالات فکری و بدنی دارند. بسیاری از سالمندان مشکل پزشکی مانند بیماریهای قلبی، دیابت، سرطان و یا فشارخون دارند. به علاوه عده‌ای نیز به دلایل عاطفی دچار افسردگی و تنهایی می‌شوند.

موسیقی درمانی می‌تواند در زمینه تقویت کارکرد جسمی و روحی این افراد مؤثر واقع شود.

بعنوان مثال موسیقی همراه با تمرینات و ورزشهای روزانه، می‌توان احساس دردی را که غالبا توأم با این ورزشهاست از ذهن دور ساخته و یا انگیزه و محرک لازم را برای شرکت در انجام این قبیل ورزشها و فعالیتهای حرکتی فراهم کرد. دست زدن نشاط انگیز و موسیقی ریتمیک می‌تواند ورم مفاصل انگشتان را صاف کند.


 


 مجموع نفیس موسیقی درمانی

و فول آلبوم موسیقی آرامبخش بیکلام کیتارو

این مجموعه بصورت فایلهای MP3

در دو  عدد DVD

 

 

 

 
         
     
         
     
         
     
         
     
         
 

نمونه دانلود موسیقی های این مجموعه

 
   

 


مجموعه بینظیر آلبوم کیتارو  Kitaro

شامل 58 آلبوم کامل از موسیقی آرامبخش کیتارو

Kitaro , کیتارو

مختصری از زندگینامه کیتارو:
کیتارو در سال ۱۹۵۳ با نام واقعى «ماسانورى تاکاهاشى» در ژاپن به دنیا آمد. پدر و مادر او مانند اغلب ژاپنى ها پیرو آئین شینتو، مذهب ارواح پرستى بودند. کیتارو در دبیرستان به موسیقى سل (موسیقى مذهبى سیاه پوستان)، ریتم و بلوز علاقمند شد.
او پس از فراگیرى نواختن گیتار الکترونیک، با گروه خود به نام «آلباتراس» (نوعى مرغابى بزرگ دریایى)، شروع به برگزارى برنامه‌هایى در مهمانیها و کلوب‌ها کرد. نام کیتارو که یک شخصیت کارتونى تلویزیونى بود در همین زمان از سوى دوستانش بر وى نهاده شد. بزرگترین اثر وى در این زمان اُتیس و ردینگ بود.

کیتارو خود در مورد این اثر مى‌گوید: «موسیقى من احساسى از تعمق و مهربانى را در مخاطب برمى‌انگیزد و در واقع موسیقى من نه ریتم است و نه بلوز اما مخاطب احساسى مشابه احساس موسیقى سُل را در خود احساس مى‌کند.»
در اوایل دهه هفتاد او به طور کلى تغییر رویه داد و کار با کیبورد را آغاز کرد. او به گروه «فار ایست فَمیلى» پیوست و با آنها گذار به دور جهان را آغاز کرد. در این مسافرتها، کیتارو با «کلاوس شولز»، نوازنده سینتى سایزر و بنیانگذار گروه «تنجرین دریم» آشنا شد. شولز براى گروه دو آلبوم تولید کرد و کیتارو کلاس فشرده‌اى را نزد وى به فراگیرى سینتى سایزر گذراند.
کیتارو در مورد این تغییر مسیر به سمت فراگیرى سینتى سایزر مى‌گوید: «من با سینتى سایزر مى توانم یک اقیانوس خلق کنم، یک کناره زمستانى، یک ساحل تابستانى و یک منظره کامل را بیافرینم.»
او پس از بازگشت به ژاپن در سال ۱۹۷۷ کار تکنوازى خود را آغاز کرد. دو آلبوم اولیه او با نام هاى «تن کاى» و از داستان ماه کامل «به نوعى جنون و هوس، آئین و کیش» براى جنبش در حال تولد موسیقى «نیو ایج» تبدیل شد.

اما این آلبوم «جاده ابریشم» کیتارو بود که توجه جهانیان را به سوى او جلب کرد. جاده ابریشم، موسیقى‌اى بود که براى یک مستند ژاپنى که به مدت پنج سال در تلویزیون به نمایش در مى آمد، ساخته شده بود.
آلبوم جاده ابریشم او در سال ۱۹۸۶ با استقبالى جهانى روبه رو شد و در پى این استقبال، کیتارو در سال ۱۹۸۷ با همکارى موسیقیدان هاى مختلفى مانند «میکى هارت» و «جان اندرسون» توانست آلبوم هایى مانند« نور روح» را به بازار عرضه کند و بالغ بر ده میلیون کاست به فروش رسید. این آلبوم به عنوان بهترین اثر نیو ایج معرفى شد.
در همین سال بود که وى آلبوم هاى قدیمى خود را هم بازتکثیر و توزیع کرد اما این بار در سطحى جهانى و تور خود به آمریکا را شروع کرد و توانست با اجراى اولین تور زنده خود تنها در آمریکاى شمالى دو میلیون آلبوم به فروش برساند.
او در سال بعد توانست با خلق موسیقى فیلم «بهشت و زمین» شهرتى دوباره کسب کند و برنده جایزه بالاترین امتیاز در سال ۱۹۹۴ شود. اما اوج موفقیت او در عرصه موسیقى، دریافت جایزه سال ۲۰۰۱ براى آلبوم «در فکر تو» بود.
کیتارو یک ستاره است اما بسیار فروتن. او مى گوید: «طبیعت به من الهام مى کند. من تنها یک پیغام بر هستم.

براى من برخى آهنگ ها مانند ابرها هستند و برخى مانند آب.»
کیتارو هر ساله براى تکریم و احترام به «مادر زمین» کنسرتى در کوه فوجى یا در نزدیکى خانه اش در کلرادو برگزار مى‌کند. در یکى از این برنامه ها کیتارو، در شبى ماه تمام در آگوست از غروب تا سپیده دم بر چلیک مى کوبد و در حالى که دستانش آغشته به خون شده بود همچنان به کوبیدن ادامه مى‌دهد.
از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ او با همسر اولش با نام یوکى زندگى مى کرد اما آنها به علت اینکه کیتارو اغلب اوقات در آمریکا کار مى کرد و همسرش در ژاپن، از هم جدا شدند. در نیمه هاى دهه نود او با زنى با نام «کیکو ماتسوبارا » که هم اکنون در اغلب آلبوم هایش در کنار او مى‌نوازد، ازدواج کرد.
هم اکنون او در شهر «وارد» در خارج از کلرادو در مکانى به وسعت هفتاد و دو هزار مترمربع و در خانه‌اى به مساحت ۲۳۲ متر مربع، جایى که کنسرت هاى آخر خود را در آنجا برگزار کرد، زندگى مى‌کند. 

 

  لیست فول آلبوم کیتارو

 

 

Full Album Kitaro (58 Albums)

Kitaro - In Person Digital – 1978

Kitaro - In Person Live-1980

Kitaro -  Ki (1981)

Kitaro - Queen Millennia – 1982

Kitaro - Silver Cloud (1983)

Kitaro - Millennia (1985)

Kitaro - the light of the Spirit - 1987

Kitaro - Peace On Earth (1996)

Kitaro - The Essential Collection (1997)

Kitaro - Romantic Ballads  (1998)

Kitaro - Noah's Ark -1999

Kitaro - Mizu Ni Inori Te

Kitaro - RANDY MILLER - The Soong Sisters ( Soundtrack )

Kitaro - Thinking of You

Kitaro - Tokusen II Vol 1

Kitaro - Tokusen II Vol 2

Kitaro - Toward the West

Kitaro -  Kitaro's World of Music (Yu-Xiao Guang)

Kitaro - AN ANCIENT JOURNEY

Kitaro - An ENCHANTED EVENING

Kitaro - Ancient

Kitaro - Sacred Journey Of Ku-Kai Vol.01

Kitaro - Sacred Journey Of Ku-Kai Vol.02

Kitaro - Sacred Journey Of Ku-Kai Vol.03

Kitaro – Oasis

Kitaro - Silk Road Suite

Kitaro - Silk Road IV (Ten-Jiku, India)

Kitaro - Silk Road I

Kitaro - Silk Road II

Kitaro - SILK ROAD III - TUNHUANG

Kitaro - Shikoku 88 kasho

Kitaro - Best_of_Kitaro_1

Kitaro - Best_of_Kitaro_2

Kitaro - Astral Voyage

Kitaro - KitarInersonigital

Kitaro - Asian_Cafe_by_ALfan_IMZ-2002

Kitaro - Best Of Silk Road

Kitaro – Kojiki

Kitaro - Live in America

Kitaro - Live in Asia

Kitaro - Mandala

Kitaro - CIRQUE INGENIEUX

Kitaro - From the Full Moon Story _1979

Kitaro - From The Full Moon Story

Kitaro - Dream - 1985

Kitaro - Golden Fund (The Best Of Kitaro)

Kitaro - Gaia Onbashira

Kitaro - The Best Of Ten Years 1976-1986 [1997]

Kitaro - Healing Forest

Kitaro - Tenku

Kitaro - Heaven and Earth

Kitaro - Ten Kai - Astral Voyage

Kitaro - Spiritual Garden (2006)

Kitaro - The Essential Kitaro (2006)

Kitaro - The Definitive Collection (2008)

Kitaro - Impressions Of The West Lake (2009)

Kitaro - Grammy_Nominated-2010

 

 

کیتارو Fee Download Full Album Kitaro دانلود فول آلبوم کیتارو Kitaro کیتارو
         
Download Kitaro آلبوم کامل کیتارو فول آلبوم کیتارو Kitaro آلبوم کیتارو